Byliny

Ranunculus lanuginosus Pryskiřník kosmatý

Až 1 metr vysokýá statná rostlina. Má dlanitě dělené lísty. Je chlupatý. Kvete pětičetnými květy v černu až v červenci. Roste v podhorských oblastech, ve stinných lesích. Má rád svěží kypré půdy s dobrým rozkladem humusu.

Ficaria verna Orsej jarní

Rostlina velka asi 1-2dm. Vzemi má drobné hlízky. Na poléhavé lodize jsou drobné ledvinovité lístky. Kvete v dubnu. Je to jarní aspekt bylinného patra (chová se efemérně). Najdeme jí na přezích potoka kde jsou živné svěží půdy s přiměřeným světlem. Roste u jasanů, javorů, jilmů které jsou cenněné listnaté stromy které jsou nýročné na půdu.

Anemone nemorosa Sasanka hajní

Rostlina velká asi 15-20cm.VF zemi má oddenek. Listy jsou trojčetně dělené. Kvete v březnu až dubnu jediným bílým květem ze spodu darůžovělím. Vsmíšených lesích na svěžích středně živných půdách tvoří koberce.

Anemone ranunculoides Sasanka pryskiřníkovitá

Kvete žlutě. Roste na humózních půdách.

Anemone silvestris Sasanka lesní Až 0.5 metru vysoká rostlina s plstnatou lodyhou. Kvete květen až červnu. Roste na vápenci.

Actaea spicataSamoroslík klasnatý

Samoroslík jue vysoký zhruba 30-50cm. Má trojčetné listy. Kvete malímy květy po kterých njsou modré bobule. Má rád stín se svěžímy a živnými půdami s dobrým rozkladem humusu.

Ranunculus repensPryskiřník plazivý

Zdatná roslinka s plazivou lodyhou. !jedovatý!

Soldanela montanaDřípatka horská

Výška do 15cm s dřípatým květem.

Hepatica nobilisJaterník podléška

Roslinka do 15 cm velká na jaře s trojčetným kalichem. Kvete v dubnu a pak nasazuje trojlaločnaté listy. Má ráda zástin a zvěží půdy.

Odkazy